Seo Optimizasyonu

 

Seo hizmetiBaşta google olmak üzere çeşitli arama motorları SEO işlemleri vasıtasıyla web sitelerinin daha kolay bir şekilde aranmasının kolaylıkla gerçekleşmesi için yapılan teknik kriter düzenlemeler olarak varlık göstermektedir. SEO, bir başka ifade ile bir web sitesi ile ilgili arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilmektedir.

Arama motoru optimizasyonu bir başka deyişle SEO vasıtasıyla amaç web sitesinin değerini daha da artırarak arama motorunda mümkün olduğunca üst sıralara çıkmasını ve bunu neticesinde de site ziyaretçi sayısının artırılmasının sağlanmasıdır. Arama motorlarına yönelik olarak yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmaları olma özelliği barındıran SEO çalışması, site içi ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılır. SEO çalışması arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsar.

 SEO’da Amaç Nedir?

Web sitelerinin arama motoru optimizasyonu için yapılan SEO çalışmasında temel amaç, açılımında ifade edildiği gibi “Arama Motoru Optimizasyonu” sağlamak yani web sitelerinin Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmesini sağlamaktır. Bu amaç da, internet sitelerindeki bilgi, hizmet ya da satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasının sağlanmasıdır. SEO çalışması; sitelerin doğal yöntemlerle ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal gibi görünmekte olan yöntemler kullanarak ulaşma sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO hizmeti vasıtasıyla sağlanan bu web sitesi popülerliği, beraberinde arama motoru sıralama artışını da sağlamaktadır. SEO ayrıca internet reklamcılığının da en prestijli ve getirisi oldukça yüksek olduğu bir pazarlama stratejisidir.

 SEO Çeşitleri

Web sitelerinin arama motoru optimizasyonu için yapılan SEO çalışmalarını çeşitli şekillerde kategorilendirme mümkün olmaktadır. Kimileri yapılma şekli bakımından siyah şapka, mavi şapka, beyaz şapka vb şeklinde isimler vermiştir. Bu şapkalar konusu uzayıp gitmektedir. Bu konuyla ilgili önemli olan detay esasında içeriğinde ne olduğudur. Beyaz şapka olarak isimlendirilen SEO çalışması en masum ve ziyaretçi dostu seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyah şapka olarak isimlendirilen SEO hizmeti ise web sitenizi Google cezalarına çarptırabilecek, yalnızca üst sıraları almak için ahlaki olmayan işleri temsil eder. Ancak en önemli olan SEO çeşitleri site içi ve site dışı SEO çalışmalarıdır. SEO çeşitlerinde ayrıca doğal olan ve yapay olan diye de ayrım yapmak mümkün olmaktadır.

 Site İçi SEO nedir?

İnternet sitelerinin arama motoru optimizasyonu için kullanılan SEO çalışmalarında site içi SEO çeşidi olarak adlandırılan SEO hizmeti WordPress ya da diğer içerik yönetim sistemlerini kullananların çalışmalarını eklentiler sayesinde yapabilirler. WordPress siteminde en çok kullanımı tercih edilen SEO eklentilerinden biri Yoast’dır. Bu eklenti yazılarınızda SEO uyumunun sağlaması için çok büyük bir yarar sağlamaktadır. Böylece siz çalışmalarım acaba SEO’ya uygun nitelikte olmuş mu diye düşünmeden büyük bir rahatlıkla çalışabilme imkanına sahip olursunuz. Ancak bütün web sitelerinde bu şekilde eklentiler olmadığı için kendinize ait site içi SEO çalışması SEO uzmanları tarafından yapılmalıdır. Site içi SEO çalışmasında web sitesinin Title (Başlık), Keywords (Anahtar kelimeler), Description (Site açıklaması) kısımları en önemli konuları oluşturmaktadır. Belirtilen bu kısımların SEO’ya uygun olarak düzenlenmesi son derece önemlidir. Böylece arama motorlarına web sitenizi daha iyi anlatma olanağı tanınmış olur.

 Site Dışı SEO Nedir?

İnternet sitelerinin arama motoru optimizasyonu için olmazsa olmaz olan olmaz bir özellik barındıran SEO hizmeti site dışı SEO çeşidinde web sitenizin çeşitli yöntemlerle linkler alması için gerçekleştirilen bir çalışma olma özelliğine sahiptir. Linkler web sitesine ziyaretçi çekme işlemini gerçekleştirirken diğer yandan da arama motorlarının da dikkatini çekmektedir. Eğer web sitesinde popüler bir içerik varlığı söz konusu ise herkes onun linkini paylaşacaktır. Dolayısıyla fazla link almak oldukça önemlidir. Arama motorundan ön sırada çıkmak son derece önemlidir. Bu nedenle SEO çalışması para karşılığında SEO hizmetleri sunan çeşitli yazılım firmalarına yaptırılmaktadır. Yazılım firmaları genellikle müşterilerine SEO paketleri şeklinde farklı seçenekler sunmaktadır.

 SEO Hizmeti Fiyatları

İnternet sitelerini arama motorlarında üst sıralara taşımak amacıyla yapılan bir diğer ifade ile arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilen SEO sayesinde web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkarılması mümkün olmaktadır. SEO çalışması çoğunlukla uzmanlık isteyen bir konudur. Ayrıca SEO hizmeti iki site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki çeşitte sunulmaktadır. Web sitelerini google ve benzeri arama motorlarında mümkün olduğunca üst sıralara çıkarmak ve daha fazla kullanıcıyı sitesine çekmek isteyenler SEO hizmeti sunan yazılım firmalarından faydalanmaktadır.

Yazılım firmaları tarafından sunulmakta olan SEO hizmetleri SEO hizmeti aldığınız firmaya göre farklılık göstermektedir. Kısaca her yazılım firmasında sunulan SEO hizmeti aynı fiyatlarda sunulmamaktadır. Eğer web siteniz için bir SEO hizmeti satın almak istiyorsanız yazılım firmaları tarafından tercihinize sunulan SEO paketleri arasından bütçenize uygun olan seçeneği tercih ederek satın alma işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Böylece web sitenizin üst sıralara yükselmesi konusunda önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.