Sosyal Medya Reklamcılığı

  Günümüzde öne çıkan konulardan biri olarak Sosyal medya reklamcılığı karşımıza çıkmaktadır. Peki, nedir bu sosyal medya reklamcılığı? Bu konuya verilebilecek nitelikteki en iyi açıklamalardan biri de, internette mevcut olan sosyal paylaşım siteleri üzerinden gerçekleştirilen her türlü reklam faaliyetlerine verilen isimdir. Her geçen gün sosyal medya ve internet platformlarını kullanan bireylerin sayısında son derece ciddi bir artış söz konusu olmaktadır.

Çeşitli kurumlar da buna bağlı olarak sosyal medyada yer alarak markalarını ve hizmetlerini çok daha büyük kitlelere duyurma imkanı elde ediyor. Böylelikle kurumlar daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefleyerek reklam yatırımlarını bu doğrultuda yapmayı tercih ediyor. Sosyal medya platformlarında, reklam kampanyalarının oluşturulmasından sonra takibinin yapılıp kullanıcılarla olan etkileşimlerini kolaylıkla ölçülendirmek mümkün olmaktadır. Yapılan bu ölçümleme neticesinde dijital pazarlama stratejinizi ve yönteminizi çok daha doğru bir biçimde belirlemeniz mümkün hale gelmektedir.

 Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Günümüzün en önemli reklam kanallarından biri haline gelen sosyal medya reklamcılığı belirli hedeflere konulması suretiyle zamanla bu hedefe ulaşmaya çalışılması gerekmektedir. günümüzde büyük bir önem teşkil eder hale gelen sosyal medya reklamları pek çok farklı kanalı bünyesinde barındırmaktadır. Bu kanallar arasında ise Facebook, Youtube, Instagram, ,Foursquare, Twitter, Linkedin gibi çeşitlilik gösteren sosyal paylaşım siteleri yerini almaktadır. Sosyal Medya Kanalını Seçerken; Reklam verme gayenize ve stratejinize, Reklamların yayınlanmasını istemekte olduğunuz lokasyona, Reklam harcaması için ayırdığınız bütçenize ve belirlemiş olduğunuz Hedef kitlenize dikkate alarak hangi sosyal medya platformunda yerinizi alacağınızı daha doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Yer almayı istediğiniz dijital kanalı seçme işlemini gerçekleştirdikten sonra reklamlarınızda ilgi çekici nitelikte video ve görseller kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca son derece anlaşılır ve özgün içeriklerin paylaşımını yaparak oldukça etkileyici ve güçlü bir iletişim dili ile etkileşimi artırabilme imkanı elde edebilirsiniz. Sunduğunuz ürün ve hizmetlerinizden kullanıcıların haberdar olabilmesi için düzenli olarak paylaşım yapmaya dikkat etmekte sosyal medya reklamcılığında önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Neden Sosyal Medya Reklamcılığı Tercih Edilmeli?

Dijital bir çağın en önemli tanıtım yöntemlerinden biri olan sosyal medya reklamcılığı , kısa süre içinde en fazla müşteri olma potansiyeline sahip kişiye ulaşmayı hedefleyen bir reklam türü olarak yer almaktadır. Şahıslar, firmalar ve internet siteleri hizmet ve ya ürün tanıtımları için artık tüm bütçelerini hemen hemen sosyal medya pazarlaması için harcamayı tercih etmektedir. Bunun neticesinde anlık olarak hedef kitlelerine reklam yapabilme imkanına da sahip olabilmektedirler. Dijital pazarlamada, sosyal medyanın çok güçlü bir etkisinin olması pek çok avantaj sağlamaktadır.

 Sosyal Medya Reklamcılığının Avantajları

Çağımızda büyük bir popülariteye sahip olan Sosyal medya reklamcılığı vasıtasıyla kolay erişim imkanı söz konusu olmaktadır.

– Sosyal medya reklamları, çok büyük kitlelere ulaşmayı sağlaması nedeniyle tanıtımı yapılan

ürün ve hizmetlerden kitlelerin daha kolay ve hızlı bir şekilde haberdar olması sağlanmaktadır.

– Sosyal medya reklamlarının hızlı yayınlanması: Reklamların yayınlanma sayısı dijital mecralarda daha fazla olduğu için bir reklamın gün içerisinde milyonlarca insana ulaşması mümkün. Kitlelere daha hızlı yayılma imkânı verir.

– Sosyal Medya Reklamlarının Düşük maliyetli olması: Oldukça küçük bir bütçe ayrılarak pek çok kişiye ulaşım sağlanması mümkün olmaktadır. Sosyal medya reklamları, geleneksel pazarlama ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlı olup daha güçlü bir etkiye sahiptir.

– Sosyal Medya Reklamlarının Ölçülebilir Olması: Sosyal medya reklamcılığının en önemli yararlarından biri de kaç kişiye erişimin sağlandığının tespit edilebilir olmasıdır.

– Kontrol Edilebilir: Sosyal med platformlarında reklam verdikten sonra hedef kitlesinin ve içeriğinin değiştirebilir olması. Reklamın ne zaman başlatılıp ne zaman durdurulması gerektiği ile ilgili zamanlamayı da elle yapmak mümkün olmaktadır.

– Hedefleme Yapılabilir olması: Reklamların hangi kitleye ulaşacağının belirlenebilir olması.

 Sosyal Medya Reklamcılığı Fiyatları

Pek çok avantajı içinde barındıran ve hedef kitleye tanıtımı yapılmak istenen ürün ve ya hizmetleri daha fazla kitlelere ulaştırmanın en etkili yöntemlerinden biri olan sosyal medya reklamcılığı bilindik kanallar vasıtasıyla yapılan reklamlardan çok daha düşük maliyetli olarak gerçekleşmekte olup reklamın yapılacağı sosyal paylaşım platformuna göre değişiklik göstermektedir.

 Sosyal Medya Reklamcılığında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal medyanın gücünün farkında olan firmalar, sosyal paylaşım platformları için çok fazla proje üretmeye başlamış durumdadırlar. Fakat hazırlanan projelerin çok azı ses getirmiştir. Bunun en önemli nedeni ise artık birçok kurumun, her gün onlarca proje geliştiriyor olmasıdır. Tüm projeleri aşıp hedef kitleye ulaşmak esasında çok da kolay değil. Bu nedenlerden dolayı Sosyal medya reklamcılığı vasıtasıyla hedef kitleye mesaj verileceği zaman o mesajı son derce dikkat çekici bir hale getirip sunmak büyük bir önem teşkil ediyor. Reklam yapacak olan markalar, hedef kitlenin beklentisi doğrultusunda hazırlanan içeriklerin uygun nitelikteki mecralarda dolaşımına dikkat etmelidir.

Belirlenmiş durumda olan hedef kitleye uygun nitelik barındırmayan kanallarda reklam yapılması markalar ve tüketiciler arsında kopukluğa neden olur. Bu nedenle reklam yapacak olan markalar hedef kitleye ulaştırılacak olan mesaj için yolu ve mesajı çok iyi seçmeli. Firmalar, gerçekleştirmekte oldukları reklam çalışmalarını hedef kitle ile buluşturmadan önce son derece detaylı bir hazırlık süreci geçirmelidirler.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.